Sepetiniz boş!
Hoşgeldin ziyaretçi Oturum Aç ya da Üye Ol.

Elektronik Sigara Zararları

Elektronik Sigara Zararları

Elektronik sigara kullanmaya teşebbüs eden her kişi, mutlaka zararı olup olmadığını bilmek ister. Elbette bunu düşünürken sigaradan daha az zararlı olacağını unutabiliriz. Ne kadar araştırısanız araştırın elektronik sigaranın zararları hakkında çok bilgi yoktur. Bunun nedeni zararı verecek olan cihaz değil içindeki likit ile alakalıdır. Detaylara aşağıda anlattık.  Herkses esigara kullanmayı düşünürken, sigaradan daha sağlıklı bir yöntem bulmaya çalışır. Çünkü insanlar sigarayı hayatlarından kolayca çıkaramadıkları için bir çok arayışa girerler. Dünya da sigarayı bıraktırma ürünleri satışı yapılan bir sektörün doğuşu da buna paralel devam eder.

Elektronik sigara teknik olarak zarar vermez. Zararı veren içindeki likittir. Her likit zarar verir mi? Vermeyeni ya da çok az vereni var. Peki likitin zararını nasıl anlayabilirsiniz? Her şeyden önce markası ve içeriği belli olan likit kullanın. Seçim yaparken de nikotin oranını yüksekten düşüğe doğru kullanacak biçimde ayarlayın. Alıştıktan sonra da sıfır nikotinli kullanarak en az zararla kullanmış olursunuz.

Elektronik Sigaranın Zararları Hakkında Yapılan Bilimsel Araştırmalar

FDA (Food and Drug Administration) Tarafından Yapılan Araştırma

Uluslararası sağlık kuruşu olan FDA tarafından 2009 yılında piyasada yer alan iki firmaya ait 18 çeşit elektronik sigaranın likiti incelenmiştir. Bu incelemeler sonucunda elde edilen veriler şu şekildedir:

eleaf ijust2

Kanserojen olduğu bilinen ve tütünde de yer alan nitrosamine’leri içerdikleri örneklerin yarısında görülmüştür.
İnsanlar için toksik olduğu bilinen dietilen glikol %1 oranında saptanmıştır.
Çoğu örnekte tütünde de yer alan ve insan sağlığına zararlı olduğu daha önce ispatlanmış olan anabasine, myosmine ve beta nikotryine tespit edilmiş olup bu maddeler ekshale edilen (soluk havasındaki) buharda gösterilememiştir.
Nikotin içermediği belirtilen örneklerin hepsinde düşük seviyede de olsa nikotin tespit edilmiştir.
Nikotin içeren ve içerdiği miktarlar üzerindeki etiketlerde aynı olarak yazan örneklerin hepsinde 26.8-4.2 mcg/100mL puff arasında değişen değerlerde nikotin tespit edilmiştir.
Ayrıca FDA dışında yapılan çeşitli çalışmalarda formaldehit, keton, cıva, tetrametilpirazin gibi bir takım sağlığa zararlı olabilecek kimyasalların tütün dumanına kıyasla anlamlı derecede az da olsa bulunduğu gösterilmiş, bu düşük dozların sağlık riski oluşturmayacağı üzerinde durulmuştur. FDA tarafından bu araştırmalar sonunda bazı esigara likitlerinin gösterildiği gibi masum olmadığı ve bu konuda yapılan sağlık uyarılarının yetersiz olduğu raporlanmıştır (Temmuz 2009). Elektronik sigaralar birliği ve birtakım sağlık yayın ve araştırmacıları tarafından FDA’in bu bulguları her ne kadar eleştirilere maruz kalmış olsa da bu cihazlar konusundaki sağlık endişelerinin artmasına yol açmıştır. Karşıt görüşü savunan araştırmacılar tarafından likitlerde yer alan zararlı maddelerin konsantrasyonlarının insan sağlığına zararlı olacak değerlerin 1/1000.000’I kadar düşük olduğu, bu nedenle zararlı olduklarının söylenemeyeceği belirtilmiştir.

Amerika Toplum Sağlığı Hekimleri Birliği (AAPHP) Tarafından Yapılan Araştırma

Nisan 2010 tarihinde AAPHP tarafından e-sigaraların tütün kullanıcısı olan yetişkinlere verilmesinde sakınca olmadığı belirtilerek, bu şekilde 4-8 milyon yetişkinin hayatının sigara kullanımına bağlı oluşabilecek hastalıkların önlenmesiyle kurtarılabileceği söylenmiştir. Ancak bu cihazların FDA tarafından tekrar sınıflandırma düzenlemesine gidilerek ilaç/cihaz kombinasyonu yerine tütün ürünleri sınıfına dahil edilmesi gerektiği de belirtilmiş ve bu cihazların küçüklere satılmasına da karşı oldukları vurgulanmıştır.

Kanada Sağlık Ajansı Tarafından Yapılan Araştırma

Mart 2009 tarihinde Kanada Sağlık Ajansı tarafından esigara likitlerinin geleneksel tütün ürünlerinin daha güvenli bir formu olarak piyasaya sunulmuş olmalarına karşın nikotin zehirlenmesine yol açma veya nikotin bağımlılığını tetikleme gibi olumsuz etkilere yol açabilecekleri raporlanmıştır.

Sonuç

Yukarıda bahsedildiği gibi elektronik sigaranın zararları sağlıksal olarak değerlendirilmediği, cihazın içine konulan likit ile ilgili riskler olduğu belirtilmiştir. Bu sebepten elektronik sigara likit ürünleri alırken, bitkisel, sertifikalı ve bilinen markaları tercih etmenizi öneriyoruz. Kullanım amacının keyif değil, bırakmaya yönelik olması, 2 veya 3 ay gibi bir zamanda nikotin seviyesi düşürülerek planlı bir şekilde elektronik sigarayı da bırakmanızı tavsiye ediyoruz.

joyetech ego aio

Yazımızda ağırlıkla elektronik sigara zararlarına değineceğiz. Sigaranın içerisindeki zararlı maddeleri ve kimyasalları saymaya kalksak yazı Çin Seddine kadar uzayabilir. Şaka bir yana zararlarının bu denli fazla olduğunu bildiğiniz bir şeyi hergün para vererek alıyor ve içiyorsunuz.

Sigara firmaları tarafından rüşvet verilerek televizyon programlarında elektronik sigara yı kötüleyen doktorlardan tutun, yine aynı yöntemle haber yaptırılan basın ve medya her zaman elektronik sigarayı kötüleyerek insanların bu ürüne çekingen bir gözle bakmasını isteyen sigara üreticisi firmalar elektronik sigaranın üzerindeki baskıyı gitgide arttırdı. Çünkü çok kısa bir sürede tüm dünyayı kasıp kavuran bu ürünün önüne geçmezlerse yakın bir tarihte sigaranın sonunun geleceğinin farkına vardılar. Bu yüzdendir ki kendileride bu teknoloji üzerinde Özel çalışmalarına başladılar diyebiliriz. Duruma göre  yine yakın bir tarihte elektronik sigara nında vergiye tabi olarak raflarda yer alabileceğini söyleyebilirim. 

 


 

Gelelim Elektronik Sigara nın zararları konusuna, ben 3 yıldır elektronik sigara kullanıyorum ne kısa nede uzun bir vade diyebilirim ki bu süre içerisinde bende hiçbir zararı olmadı ve hayatıma rahat bir şekilde devam ediyorum. Elektronik Sigarada en önemli dikkat edilmesi gereken hususlardan biri E Sigaranızda kullandığınız likitin kalitesi ve cihazınızı kullandığınız aşamada hangi seviyede olduğunuzdur. Avrupa’daki birçok üniversite ve laboratuarda yapılan likit incelemelerinde ve likitin cihaz içerisinde buhara dönerken girdiği reaksiyondaki konumda hiçbir kanserojen maddeye rastlanılmamıştır, varsa elinde kanıtı belgesi olan bir baba yiğit gelsin çıkarsın ki bütün millet görsün. Ama yok, olsa zaten 2002’den beri piyasada olan bu ürünün zararları çoktan ortaya çıkardı ve önüne geçilirdi de. Zaten zararı olmadığı için karalama kampanyaları devam ediyor ve ürünü hala lekelemekten öteye gidemiyorlar.

 

Bu ürünü kullanan ilk nesil biziz ve eğer uzun vadede bir zararı varsa bir 20 yıl sonra felan bu etkiler bizde görünmeye başlar diye düşünüyorum. Unutmamak gerekir ki sigarayıda yıllarca reklamlarda insan sağlığına faydalı olarak pazarlayıp sattılar. Elektronik Sigara ancak jelibon kadar zararlı olabilir. Nedenine gelince İçerisinde Nikotin, Bitkisel Gliserin, Kimyasal Gliserin, Gıda Aroması ve Aroma düzenleyici olan Etil Maltol bulunmaktadır. İçerisinden  nikotini çıkardığınızı düşünün, evet ne kalıyor geriye? Bu malzemelerin hepsi jelibon yapımındada kullanılıyor. Ayrıca Türk halkı içinde kimyasal kelimesi geçen herşeyden acayip

 

 

Sevgili Elektronik sigara kullanıcıları hepinize merhaba. Bugün sizler için hakkında pek çok asılsız yorum bulunan elektronik sigara ların sağlığımıza olan zararlarından söz edeceğiz. Geleneksel tütün ürünlerinin başında gelen sigaranın insan sağlığı için ne kadar zararlı olduğundan söz etmemize gerek yok. Sigara hem sağlığınızı hem de cüzdanınızı büyük oranda tehdit ediyor.

İstatistikler,Türkiyede son on yılda sigaraya yapılan harcamaların devlet bütçesine 5 milyar lira vergi kaybı yaşattığını ortaya koyuyor. Elektronik sigara lar da tam bu noktada devreye giriyor. Ancak elektronik de olsa sigara sigaradır ve elektronik sigara lar da geleneksel tütün ürün ürünleri kadar olmasa da insan sağlığına zararlıdır. Peki elektronik sigaraların insan sağlığına zararları nelerdir?

 

Elektronik sigara likitlerinin masum olduğunu söylemek isterdim.. Ancak ne yazık ki elektronik sigara likitleri o kadar da masum değil. Elektronik sigaraların yapısal bileşenleri oldukça basit olmasına karşın bu kimyasalların insan vücuduna olası etkileri hala devam eden bir araştırma. Aslında bir elektronik sigara likitinin kimyasal yapısı oldukça basittir: vejeteryan likit, aroma, saf su ve nikotin. Sizler için elektronik sigara likitlerinin bu bileşenlerini dünyada yapılan son araştırmaların ışığında inceleyerek bir elektronik sigaraların insan sağlığı için olası etkilerini masaya yatıracağız ve elektronik sigaraların insan sağlığına zararlı etkilerini ortaya koymaya çalışacağız.

 

Elektronik Sigara Likitlerinin Bileşenleri Nelerdir?

1. Nikotin

Nikotin, ince kıyılıp kurutulmuş tütünün yanması sonucunda oluşan bir madde. Patlıcanda da eser miktarda bulunan bu madde, oldukça güçlü bir uyarıcıdır. Nikotin için ne yazık ki olumlu şeyler söylememiz mümkün değil. Nikotin geçici olarak dikkati arttırıyor, sıkıntılarımızı o an unutmamızı sağlıyor olsa da oldukça tehlikeli bir kimyasal. Kimyasalın tehlikesi öncelikle alkaloid olmasından ileri geliyor. Bu da, nikotinin bağımlılık yapması demek. Normal bir sigarada 20 miligram bulunan nikotin, elektronik sigaralarda daha düşük seviyelerde bulunuyor. Bu da elektronik sigara likitlerini geleneksel tütün ürünleri kadar olmasa da zararlı kılıyor.

 

 

Nikotinin İnsan Vücuduna Etkileri Nelerdir?

Nikotin, geçici olarak gerginliği azaltıyor gibi görünse de diğer yandan yapay bir uyanıklık hissi ve gerginlik sağlıyor. Üstelik nikotin, üst solunum yolunu ve akciğerleri tehdit eden önemli bir kanserojen madde. Bununla birlikte nikotinin kalp krizi riskini 20 kat arttırdığı da yapılan araştırmalar sonucu ulaşılmış bir gerçek. Kalp krizinden kansere kadar pek çok hastalığın sebebi olarak gösterilen nikotinin seviyesini elektronik sigaralarda ayarlayabiliyor olmanız son derece önemli bir artı.

 

Koroner damar hastalıklarından damar sertliğine kadar pek çok rahatsızlığın nedeni nikotindir. Yüksek tansiyon ve diğer rahatsızlıklar da buna eklenince ortaya nikotinle ilgili son derece ürkütücü bir tablo ortaya çıkıyor. Elektronik sigara likitlerinde ayarlayabildiğiniz nikotin seviyeleri sayesinde nikotin seviyesini düşürmeniz mümkün. Aslında elektronik sigara – nikotin ve sigara ile ilgili en makul açıklama aşşağıdaki videoda yer alıyor.

 

Sizin için bu konuşmayı özetleyelim. Elektronik sigaralar toplum tarafından sigarayı bırakmanın kolay bir yolu olarak görülüyor. Evet bu bir bakıma doğru. Ancak elektronik sigaralar mükemmel değiller. Likitlerin içinde bulunan nikotin,  hala insan sağlığı için büyük bir tehdit. Ancak elektronik sigara likitlerindeki nikotin seviyesini dilediğiniz gibi değiştirebiliyorsunuz.

Her Likitin Nikotin Değeri Aynı Mı?

Yani her likitin içindeki nikotin değeri aynı değil. Bu da nikotin seviyesi konusunda elektronik sigarayı normal sigaranın bir adım ötesine taşıyor. Üstelik, bazı doktorlar elektronik sigara yoluyla alınan nikotinin masum olduğunu belirtiyor. Aşşağıdaki videoda David Baron, bizi elektronik sigaralar ve nikotin konusunda bizleri aydınlatıyor.

 

Sınırlı Nikotin Sınırlı Risk En Güzel TARAFI

Aslında elektronik sigara ların bileşenleri arasında en tehlikelisi nikotin gibi duruyor. Bu da elektronik sigaraların hamile kadınlar ve ergenler tarafından kullanımını toplum sağlığı için son derece tehlikeli bir hale getiriyor. Ancak elektronik sigaraların sigaradan önde olduğu kısımlar da yok değil. Evet elektronik sigaralar da nikotin taşıyor. Ancak nikotin düzeyi daha önce belirttiğimiz gibi ayarlanabiliyor. Hatta hiç. nikotin içermeyen elektronik sigara likitleri de seçmeniz mümkün. 

joyetech eroll

Özellikle solunum yolu üzerinde uzmanlaşmış olan doktorlar 2011 yılından bu yana elektronik sigaraların olası etkileri üzerinde araştırmalarına devam ediyorlar. Bu araştırmacılardan biri de Yunanistan Patras Üniversitesi Doktorlarından Dr. Konstantinos Farsalinos.

 

2. Gliserin Ve Gliserol 

Elektronik Sigara Likitlerinin İçindeki Gliserin / Gliserol İnsan Sağlığı İçin Tehdit Mi?
Elektronik sigaralar söz konusu olduğunda, ikinci en tehlikeli kimyasal olarak karşımıza gliserine ve gliserol çıkıyor. Gliserin, bugün pek çok tıbbi malzeme ve sabun  yapımında kullanılan bir madde. Gliserol ise sonu -ol ile biten her madde gibi alkol. Ancak, burada biraz durmak lazım. Çünkü burada bahsettiğimiz alkol miktarı son derece düşük. O yüzden alkol konusunda hassassanız bir kez daha düşünmenizi öneririz.


İnsan Sağlığı Üzerindeki Etkileri Nelerdir ? 

Gelelim gliserin ve gliserolün insan sağlığı üzerindeki etkilerine. Gliserin ve gliserol, nikotinden çok daha tartışmalı bir madde. Çünkü bu maddelerin uzun vadede ne gibi etkilerinin olduğu bilinmiyor. İşte bugün, elektronik sigaralarla ilgili tüm tartışmaların düğüm noktasında gliserin ve gliserol bulunuyor. Nikotin, zaten insan sağlığı için zararlı bir madde. Ancak gliserim ve gliserolün uzun vadedeki etkileri henüz belli değil.


Gliserin Ve Gliserol Farklı Şeylermidir?

Gliserin ve gliserol aynı maddenin farklı isimleridir. Bu iki madde arasında bir fark olmadığı gibi sağlığa bir etkisi de Bulunmamaktadır. Çünkü gliserin endüstride sabun yapımında kullanılıyor ve şu an için insan sağlığına zararlı bir tarafı saptanmış değil. Elektronik sigaralar söz konusu olduğunda gliserinin farklı bir rolü ortaya çıkıyor. Çünkü burada elektronik sigaraları buharlaştırıp içimize çekmemiz söz konusu. Bu yüzden elektronik sigara likitlerinin içinde bulunan gliserinin rolü çok daha büyük. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi gliserinin elektronik sigaralardaki kullanımı hala tartışılan bir konu. O yüzden elektronik sigara likitlerinin içindeki gliserin için bir şey söylemek güç.

 

3. Saf su

Elektronik Sigara Likitleri nin En Safı: Saf Su
Adından da anlaşılacağı üzere saf suyun insan sağlığına negatif bir etkisi yoktur. Aslında saf su, içeriğinde kimyasal, tortu veya bakteri bulunmayan su anlamına geliyor. Saf su, kimyada çözelti oluşturmak için kullanılan su demek. Saf suyun insan sağlığına herhangi bir negatif etkisi söz konusu değil. Saf sular, elektronik sigara likitlerinin yoğunluk derecelerini arttırmak için kullanılan bir malzeme. 

 

4. Aroma 

Elektronik Sigara Aromaları = Gıda Aromaları

Aromalar elektronik sigara dünyasında tartışılan bir başka kimyasal. Aslında aromaları riskli kılan ciddi bir durum yok. Elbette Diacetyl dışında. Hatta elektronik sigara likitleri ile ilgili bu konu o kadar yoğun olarak tartışılıyor ki, Harvard Üniversitesi’nin gazetesinde dahi kendisine yer bulmuş durumda.

 

Diacetyl Ve Elektronik Sigara

elektronik sigaralar bu diacetyl meselesinin neresinde aslında çooook uzağında :) Aslında meyve aromalı pek çok elektronik sigara likitinde diacetyl bulunuyor. Ancak diacetyl oranı son derece az hatta hiç diacetyl bulunmayan olan likitleri de tercih etmeniz mümkündür. Elektronik sigarala rı mükemmel olmayabilir. Ancak size seçme şansı sunduğunu da aklınızdan çıkarmayınız.


Son Söz

Tamamen Zararsız Değil, Ancak Sigarayı Bıraktırıyor

Elektronik sigaraların zararsız olmadığı konusunda umarız tatmin olmuşsunuzdur. ElektronikSigaramarkalari.com olarak bizler elektronik sigaraların tamamen zararsız olduğunu hiç bir zaman savunmadık. Hamile kadınların ve on sekiz yaş altındaki kişilerin elektronik sigara kullanmaları zaten yasaktır ve sitemizce satışı yapılmamaktadır.
Elektronik sigaraların bulundurduğu nikotin kanser, koroner kalp rahatsızlığı, kalp krizi ve yüksek tansiyona sebep olabilir. Ancak 0 nikotin içeren likit sattığımızı da belirtelim. Nikotinsiz likit de kullanabilirsiniz fakat ilk etapta pek işinize yaramayacaktır, bunu zamanla düşüreceksiniz

Araştırmalar 2001 Yılından Bu Yana Devam Ediyor

Bununla birlikte, 2001 yılından bu yana devam eden elektronik sigara ile ilgili araştırmaların hala devam ettiğini belirtelim. Evet belki nikotin, diacetyl gibi maddeler insan sağlığına zararlı ve kanser yapıyor. Ancak bu maddelerin sizi kansere neden olması ortalama bir insanın ömründen çok daha uzun bir zaman alıyor.

Back to Top
Elektronik Sigara